neděle 27. září 2020

Podzim podle ájurvédy

Ranní mlhy, barevné listy, nízké slunce, tmavé laky na nehty, chlupaté svetry, pomalá rána s knížkou, dýňové polévky, horké čaje, skořicové koláče. Podzim mám spojený s melancholickou náladou, zpomalením života a přizpůsobením denního režimu podle přírody. 


Podzim je obdobím letní sklizně. Během léta jsme načerpali spoustu energie, ze které si teď tvoříme zásoby, aby nám v následujících měsících posloužila jako zdroj energie. Já mám na podzim vždycky tendenci být víc v klidu a odpočívat. Moje tělo také přirozeně víc touží po teplých jídlech a saláty z čerstvé zeleniny už mi nechutnají. A napovídá mi dobře. V následujících měsících bude bojovat s chladem a nedostatkem slunečního záření, proto je potřeba se vnitřně zahřívat. Pokud těmto signálům nebudeme naslouchat, vznikne nerovnováha, která má za následek špatné trávení, nespavost, sníženou koncentraci a nachlazení. To jsou všechno nekomfortní stavy, které často na podzim cítíme. Zkusme dodržovat pár zásad ájurvédy a naše tělo nám poděkuje dostatkem energie a pevným zdravím.

1. Strava
 • Podzimní strava má být lehká a snadno stravitelná. Syrové potraviny ani čerstvé šťávy nejsou vhodné, přednost dejte raději teplé vařené stravě. Nezatěžuje metabolismus, který je v chladném počasí méně výkonný. Podzim není vhodným obdobím pro očisty a půsty.
 • Potraviny vybírejte sezónní. Vhodná je kořenová zelenina, obiloviny, luštěniny, kvalitní oleje a koření. Nezapomínejte hlavně na zázvor, který zahřívá a posiluje imunitu. Můžete z něj vařit čaj, ale používat i při vaření. Výborná jsou jídla z jednoho hrnce, polévky a kaše. 
 • Jezte střídmě a jen pokud máte hlad. Bohatě stačí tři jídla denně. Důležité je, aby bylo jídlo úplně strávené, mezi jídly by tedy měla být pauza alespoň čtyři hodiny. Přes noc by mělo být minimálně dvanáctihodinové okno, kdy nejíme.
 • Pijte dostatek tekutin. Vhodné jsou teplé nápoje nebo voda o pokojové teplotě.2. Pohyb a relaxace
 • V tomto období nepřepínejte svoje síly, stačí mírné cvičení. Ideální je jemná jóga a protahování. Věnujte těmto aktivitám dostatek času denně.
 • Vědomě omezujte stres a snažte se zpomalit. Pro duševní zdraví je důležitá relaxace. Můžete vyzkoušet meditaci, která podporuje hormonální činnost a my pak lépe zvládneme nepřízeň počasí a ubývající sluneční svit, které mají často za následek výkyvy nálad.
 • Více se soustřeďte na dech při cvičení i při běžných činnostech. Dechová cvičení pomáhají při stresu. 
 • Je vhodné období na masáže, takže pokud jste je doteď odkládali, teď je ten správný čas se objednat.

3. Spánek
 • Pro dostatek energie a správné fungování těla a imunitního systému je důležitý vydatný spánek. Zkuste chodit spát o něco dřív a před spaním si dopřejte nějaký čas bez elektroniky, jen relaxujte a věnujte se příjemným činnostem. Odpočinek můžete podpořit bylinkovými čaji dle konkrétní potřeby. 
 • Vstávejte brzo, abyste měli dostatek času na příjemné věci. Nastartujte den procházkou a užívejte si kouzelná podzimní rána v přírodě. Ráno je ideální čas na  cvičení, meditaci i na psaní poznámek, myšlenek nebo plánů.
 • Zaveďte pravidelný denní režim, choďte spát a vstávejte pokud možno ve stejný čas.


Nezapomínejte ale na to, že každý jsme jedinečná bytost a každý máme jiný konstituční typ, proto je důležité naslouchat si a nalézt harmonii podle svých vlastních potřeb. Naladit se sami na sebe můžete právě díky józe a meditaci. 

Říká se, že podzim je mnohem lepší období na plnění předsevzetí, než leden. Není na nás vystaven takový tlak, nemáme od sebe přílišná očekávání a jsme v tom zkrátka sami za sebe. Využijme toto rozpoložení a dejme si šanci osvojit si nové návyky pro lepší život. Držím nám palce!

Další informace naleznete v knize Davida Freje: Ájurvéda - medicína zdraví a dlouhověkosti.

2 komentáře:

 1. Na podzim miluju hlavně polévky a čaje i na večer <3

  LITTLETHINGSFOREM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Horká vydatná polévka k večeři je úplně ideální :)

   Vymazat