čtvrtek 19. dubna 2018

Restart

Taky máte někdy pocit, že potřebujete refresh? Mít nové impusy, dopřát organismu něco navíc. Zažít nové věci, zkusit vidět svět jinak, víc se o sebe starat, dopřát si to nejlepší a získat tak energii. Prostě vlít si novou krev do žilA kdy jindy s tím začít, než na jaře?

Jaro je pro detox těla i duše jako stvořené. Všechno kvete, ožívá, otepluje se. Život dostává nový rozměr. Není od věci využít toto období k tomu, abychom se zase nakopli a udělali něco pro zdraví. 

***

1. Zavlažování 
Voda je základním stavebním kamenem našeho těla a pít je důležité. Proplachuje játra a ledviny a pomáhá tak vylučovat z těla škodlivé látky. Hydratované tělo má více energie a má odolnější imunitní systém. Velký vliv má i na pleť, která je díky dostatku tekutin vypnutá a má méně vrásek. Pít je prostě důležité a na jaře to platí obzvlášť. Pijte tedy denně velké množství čisté neperlivé vody z kohoutku a občas ji prosřídejte s čerstvými šťávami. Namíchat si můžete citrusové ovoce se šťavnatou zeleninou bohatou na vitaminy. S množstvím to ale nepřehánějte, abyste nezatěžovali ledviny. Celkový příjem tekutin závisí na tom, kolik vážíte. Na každých 10kg byste měli vypít 3dcl. Nezapomeňte ale, že množství závisí i na tom, jak jste ten den fyzicky aktivní. 


2. Zelenání
Abychom měli stále dobité baterky, musíme tělu dát potraviny bohaté na vitaminy, minerály, enzymy a aminokyseliny. Jezte proto co nejvíce čerstvých zelených potravin. Ty nasytí naše buňky a zároveň je pročistí. Vyzkoušejte i chlorellu nebo zelené nápoje jako je mladý ječmen. Jsou vysoce antioxidační a hlavně bojují s překyselením organismu.3. Větrání
Venku si vyčistíte hlavu, přijdete na jiné myšlenky. Začněte více chodit na procházky. Nechejte se ošlehat jarním větrem, rozpusťe si vlasy, rozepněte bundu, zhluboka dýchejte, roztáhněte ruce a nechte vítr vát skrz celé vaše tělo. Je to osvobozující a očisťující pocit. Něco jako jarní úklid vašeho těla, kdy ze sebe všehno vyvětráte. A větrejte i doma! Otevřete všechna okna a udělejte pořádný průvan. 


4. Rozjímání
Zaměřte se na svoje nitro a starejte se o svou křehkou duši. Vnímejte svoje pocity a myšlenky. Vivem dlouhodobého stresu se oslabujeme, mění se nám nálada, stáváme se nejistými, negativními, není nám hezky. Občas je potřeba připomenout si kým jsme, kam směřujeme a o co v životě usilujeme. Říkám tomu "vrátit se k sobě". Zacvičte si jógu, prociťte každý pohyb. Spojte ji s meditací a věnujte tyhle okamžiky jen sobě. Užijte si naprosté ticho a naučte se žít sama se sebou a se svými myšlenkami.  5. Slunění
Po zimě vítáme každý paprsek slunce a těšíme se na více světla a modrou oblohu. Vystavte se prvnímu jarnímu slunci a získejte z něj tolik potřebný vitamin D, kterého máme přes zimu málo. Tento vitamin zlepšuje náš imunitní systém, pozitivně ovlivňuje dělení buněk a má pozitivní vliv na kosti a svaly. Chraňte se ale UV faktorem a dbejte na to, abyste se nikdy nespálili. 6. Život offline
V dnešní době je nemyslitelné strávit den bez moderních technologií. Já jako závislák na Instagramu moc dobře vím, že není snadné prožít jeden celý den offline. Když to ale vyzkoušíte, zjistíte, že život je jinde. Budete mít víc času, víc nápadů, nebudete ovlivnění. Přestože digitální detox se vším všudy moc neprovozuji, některé věci jsou pro mě ale samozřejmostí. Třeba kvalitní spánek v ložnici, kde není jediná elektronika. Na televizi se prakticky nedívám a už ani nevím, kdy jsem si naposledy zapla v autě rádio. Zkuste míň fotit věci kolem a víc je prožívat. Dny volna považujte za posvátné a nebuďte na telefonu. Ono se to bez vás chvíli obejde.  

7. Ranní aktivity
Jakmile uskutečníte předcházející body, zjistíte, že na jaře se vstává mnohem líp. Využijte toho a dopřejte si ranní činnosti, které vás nakopnou na ceý den. Pořádně se napijte, otevřete okno, zacvičte si, vydatně se nasnídejte a věnujte pár minut jenom sobě. Uvidíte, že váš den bude mnohem snesitelnější a na přicházející problémy budete reagovat s mnohem větším klidem. Můj článek o mé ideální ranní rutině najdete tadyPřeji vám krásné jaro plné energie a nezapomeňte mi do komentářů napsat vaše tipy na to, jak být na jaře ve formě.

4 komentáře:

  1. Ahoj, ja jaro miluju presne z tehle duvodu:) to s tim sluncem a verem..miluju! P.s. jaky mas instagram prosim? Rada bych te sledovala i tam. Shrew:) @libena_novakova_ilustrace

    OdpovědětVymazat