středa 7. března 2018

Ideální ranní rutina

Miluju rána. Ten klid, když všichni ještě spí, čas sama pro sebe, východ slunce a ten pocit, že začíná něco nového. Rána pro mě mají speciální vůni a každé roční období je ta vůně jiná. Je to spíš emoce, taková špetka radosti. 

Když je jaro, je pro mě všechno jednodušší a příjemnější. Ranní vstávání taky. Odjakživa jsem se snažila být ranní ptáče, ale nikdy mi to nešlo. Jsem expert na oddalování budíku a vím moc dobře, jak si tím škodím. Často jsem ráno spěchala, odbyla snídani, nevěnovala žádný čas pro sebe, necvičila jsem, doma jsem měla nepořádek. O volných dnech jsem to pak všechno doháněla a neměla energii na příjemné aktivity a na odpočinek. 

Tento měsíc jsem ale nejblíž ke svému cíli a konečně se moje rána začínají podobat tomu, jak jsem si to v hlavě vyobrazila. Můj pracovní režim se špatně slučuje s jakoukoli pravidelnou aktivitou, protože buď pracuju 12 hodin denně a nebo mám volno celý den. Když tedy chci každý den zvládnout všechno, na čem mi záleží nebo se chci věnovat nějaké aktivitě pravidelně, není jiná možnost, než si ráno přivstat

Pomohl mi k tomu workbook s názvem Zázračné ráno, který jsem úplně náhodou objevila v knihkupectví. Dřív mě nikdy nenapadlo si kvůli vstávání kupovat knížku, ale ukázalo se, že to hodně pomáhá. A jak tedy moje ideální ráno vypadá?
1. Po zazvonění budíku se pár minut ještě protahuju a mazlím se psem. První, co udělám, než začnu fungovat, je několik klidných minut v kuchyni u stolu. Nachystám si oblíbený hrnek s horkou zázvorovou vodou s citronem a otevřu si diář. Plánuju den nebo celý týden. Sepisuju všechno, co chci udělat, co musím koupit nebo na co nechci zapomenout. Občas mám náladu na pozitivní afirmace. Napíšu na papír za co jsem tohle ráno vděčná, co mám na sobě ráda, v čem jsem dobrá a jaký chci, aby byl dnešní den. 2. Hned potom je na řadě venčení psaTrvá většinou jen pár minut,  ale čerstvý vzduch mě probudí a trošku se rozhýbu. 3. Po příchodu domů se obleču do legín a vrhnu se na cvičení jógy. Někdy se jedná jenom o jógu, ale jindy přidám i posilování nebo balanční cvičení. Záleží na náladě a potřebách.4. Po těchto aktivitách už jsem dostatečně probuzená a mám konečně hlad, takže jdu udělat snídani nebo ji mezi tím udělá manžel. Snídáme hodně, rozmanitě a hlavně pomalu. Povídáme si a užíváme si to. Ráda používám hezký porcelán a broušené skleničky, ale to spíš o víkendu. 4. Po snídani si chodíme ještě na chvíli lehnout a já přečtu pár stránek knížky nebo časopisu. Pokud mám nějaké úkoly jako je třeba žehlení nebo úklid, je to ta pravá doba.


6. Následuje sprcha, po které se vždycky namažu tělovým olejem, což je pro mě nutnost a dřív jsem to dost zanedbávala. Péče o obličej i líčení mi zabere asi 5 minut. 7. A nakonec oblečení. Někdy si ho nachystám už večer předem, ale mám radši, když si ho vyberu v klidu až ráno podle toho, jakou mám zrovna náladu.

* * * 

Taková rána jsou podle mých představ. Trvá mi dlouho, než se probudím a začnu fungovat a než jsem schopná něco sníst. Proto mi vyhovuje, když moje ráno trvá delší dobu a mám na všechno dost času. Ve dnech, kdy mám volno, mě na tom nejvíc baví, kolik toho ten den stihnu. Už kolem osmé mám za sebou ranní rutinu a můžu vyrazit do města a užít si den. A ve dnech, kdy jdu do práce, mám zase skvělý pocit, že ten den nebyl jen o práci. A až přijdu o půl desáté večer domů, můžu si už jen lehnout a nic nedělat.

Brzké vstávání určitě není pro každého a musí tomu předcházet taky večerní rutina - nenechat na ráno nepořádek, nepít moc alkoholu, nachystat si video na cvičení, jít brzo spát. Někdo raději pracuje dlouho do noci a ráno si pospí. Někomu dokonce ranní shon vyhovuje. A je to naprosto v pořádku.

Jaká jsou vaše rána? Spěcháte nebo máte na všechno dost času? A kolikrát odkládáte budík? :)

8 komentářů:

 1. Pekná rutina, mám rada takéto články :) Sama uvažujem, že sa do nejakého podobné pustím ❀✿

  Blog de la Licorne

  OdpovědětVymazat
 2. Já mam taky rada svá rána. Každý se mi diví, proč vstávám tak brzy, ale to pomalé probouzení, klidné vypití kávy a pak ranní cvičení je k nezaplacení. Odpoledne po práci na cvičení nemám ani pomyšlení, proto si ho rada doprava m právě ráno :) Moc hezky článek :)

  LITTLE THINGS FOR EM

  OdpovědětVymazat
 3. Moc moc příjemný článek :) Můj cíl je vstávat opět dřív a úplně jsi mi vliva energii do žil :) Neplánuješ i večerní rutinu? :)

  Měj se krásně ☀️

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, to jsem moc ráda. Večerní rutina by asi byla nuda a hlavně každý večer mám většinou úplně jiný :) Jak se snažím ráda nalajnovat, večery jsou občas dost chaos :)

   Vymazat
 4. Ah, ideální ranní rutina - to jsou mé víkendy. prostě pohoda, nikam nespěchámn, můžu se protáhnout krátkým cvičením a udělám si lívanečky.
  Jak na rychlou ranní rutinu, když potřebujete odejít brzy ráno? https://quaintrelle-georgiana.blogspot.com/2018/07/quick-morning-routine-get-up-early.html

  OdpovědětVymazat