úterý 19. prosince 2017

Vánoce jsou svátky klidu

Za pár dnů je Štědrý den a vánoční atmosféra by měla být všude kolem nás, měli byste ji cítit na každém rohu, měla by vás pohltit měli byste se těšit, až přijde Ježíšek, až ochutnáte babiččino cukroví, rozbalíte dárečky a užijete si lásku, klid a mír s vaší rodinou. Pokud teda máte Vánoce rádi, máte zdravou rodinu a můžete si je užít.


Já je miluju. Ale co vidím okolo sebe, to krásná atmosféra není. To je šílenství, zmatek, materialismus, hon za dokonale uklizenými byty, nejlepšími blikajícími ozdobami a soutěž o nejvíce druhů napečeného cukroví. Jsou to kolony před nákupními centry, fronty v obchodech, košíky plné nekvalitního jídla, které nikdo nesní a hory dárků, které nikdo nepoužije. Tohle nejsou Vánoce. To je dnešní pokřivená doba a strašné, strašné plýtvání. 


Není to tak dávno, co moje babička pár dnů před Štědrým dnem seděla unavená po tom všem úklidu a pečení a říkala mojí mamce, že to za to nestojí. Že se to nemá přehánět, že to nestojí za to. Nezapomenu na její přesvědčivý obličej, který nás ujišťoval o tom, že brzo poznáme, že měla pravdu. Pár dnů po Vánocích umřela.


Nikdo z mé rodiny si z toho ponaučení nevzal. Uklízí se každý roh domu, leští se kachličky, blýská se každá titěrná dekorace ve vitríně, peče se cukroví, nakupuje se jídlo. Všichni jsou unavení a nervózní, možná si ani nevšimli, jak je venku hezky a ani se netěší na ty kouzelné věci, které se na Štědrý den budou dít. Na hudbu, jaká bude hrát, na svíčky, které zapálíme, na to, jak to venku bude vonět tím kouzlem Vánoc. 


Já dárky nechci a netěším se na ně. Chci, abysme byli všichni v pohodě a užili si to. Abysme se na to dívali dětskýma očima a projednou se vykašlali na to všechno kolem. Prostě jenom tak byli. Spolu. Protože život je pomíjivej.


Nemám umytý okna ani vyleštěný kachličky v koupelně. Mám skromnej stromeček, jehličí ve váze, v lednici to stejný jídlo jako celý rok. Dárky jsem pečlivě vybírala a nepřeháněla. A strašně se těším.


Prosím vás! Nekupujte dárky jen proto, abyste něco darovali. Nekupujte oblečení, kterým si nejste jistí. Nedávejte univerzální dárky, které ani nepotěší. Neplýtvejte jídlem, nenakupujte to, co ani obvykle nejíte, abyste to pak vyhodili. Když se vám nechce, tak neuklízejte. Kdo určil, že by zrovna na Vánoce mělo být víc čisto než obvykle? Nepečte, pokud to sami nejíte. Nenavštěvujte příbuzné jen proto, že se to musí. Nedělejte nic, co musíte, to se přeci o vánocích nemá.  

A hlavně buďte zodpovědní a přemýšlejte trochu nad světem a sami nad sebou. Zkuste udělat aspoň něco málo proto, aby byl tenhle svět o něco lepší. Možností je tolik!

Mějte prosím krásné Vánoce, které prožijete v klidu, spokojeni sami se sebou v kruhu svých blízkých. Není to klišé, to vám ze srdce přeji a těším se na vás příští rok s novými posty.

2 komentáře:

  1. Mluvíte mi z duše. Vánoce by neměly být honbou za dárky a soutěží, kdo má dřív umytá okna a napečeno víc druhů cukroví. Měly by to být svátky klidu a pohody s těmi, které máme rádi. A takové vám přeji také :)

    OdpovědětVymazat