neděle 28. února 2016

Cíle v roce 2016

Nevím jak vy, ale já si dávám předsevzetí každý rok. Asi je to mou plánovací povahou, která neustále žije budoucností, a to možná ještě více, než přítomností.
Naplánovat si konkrétní body, které chci v příštím roce plnit, většinou není otázka pár posledních dnů v prosinci, ale postupně se mi v hlavě rodí až během ledna, února.

Co se týká mých předsevzetí na rok 2015, byly spíš stručné a většinu jsem si splnila. Chtěla jsem pravidelně cvičit doma i v posilovně, což se mi z větší části dařilo. Stručné heslo "nebýt líná" se ukázalo jako největší oříšek, ale tohle mám na paměti stále a bojuju s tím zdatně. Moje životní krédo "žít jednoduše" jsem v minulém roce brala vážně a vyházela z bytu spoustu zbytečností a vyřadila spoustu oblečení. Co mi dá ale stále pořádně zabrat, je přestat se tolik stresovat. Loňský rok byl hodně stresový, což mi paradoxně pomohlo a postupem času jsem se začala na spoustu věcí dívat jinak a řešit opravdu jen to, co má smysl. Těžká věc.

Tak to by bylo takové malé ohlédnutí a teď už jdeme na předsevzetí na rok letošní. Přesněji jen na pár z nich, které bych chtěla na blogu zmínit. 

1. Najít si sport, který mě bude bavit
Mnohokrát jsem si stěžovala na mou nulovou fyzičku, lenost a neschopnost být doopravdy aktivní. Za posledních pár let jsem na sobě v tomto směru hodně zapracovala. Pravidelně cvičím, chodím na rychlé a dlouhé procházky za každého počasí, pravidelně chodím po schodech a občas něco málo uběhnu. Letos jsem ale po mnohých dlouhých hovorech s manželem na toto téma došla k závěru, že si chci najít sport, který mě bude bavit a budu se mu pravidelně věnovat. A protože jsem kopyto a pohybový antitalent, bude to ten nejnáročnější úkol vůbec.2. Snídat doma
Ve všední dny jsem téměř výhradně snídala až po příchodu do práce, což znamená ve stresu, u počítače a v rychlosti. Poslední měsíc se ale každé ráno překonávám, vstávám o půl hodiny dřív a chystám si vydatné snídaně. Míchaná vajíčka se slaninou, rýžové kaše s ovocem a ořechy, velký zeleninový salát s vajíčkem... A musím uznat, že je to vážně super pocit, být ráno pořádně a kvalitně najezená. A tohle chci dodržovat po celý rok (ideálně po celý život).3. Nehrbit se
Až budu stará, asi budu vypadat hrozně. Budu asi hodně hubená, budu mít velké břicho a obrovský hrb na zádech. Pokud tedy budu líná a nic s tím neudělám. Co se týká toho hrbení se, s tím bojuju mnoho let a ráda bych docílila toho, chodit rovně i doma při běžných činnostech a ne jen na ulici. Snad se mi podaří najít způsob, jak s tím zatočit.4. Pravidelně číst
Vždycky říkám, že čtu jen v létě na dovolené, protože na to jindy nemám čas. Ale zrovna teď mi na nočním stolku leží tři knihy. Jednu jsem přečetla jedním dechem, druhou čtu průběžně, když na ni mám náladu a třetí jsem právě rozečetla. Ukázalo se, že čas mám.5. Usmívat se
Pro někoho naprosto běžná věc. Já mám ale problém, že často vypadám naštvaně, i když to tak není. Je čas to změnit. 6. Změnit způsob nakupování
Na značkové oblečení jsem nikdy moc nebyla a asi ani nebudu, ale výrazně se změnil můj pohled na věc, když jsem začala nosit kvalitní kožené kabelky. Teď jsem ve fázi, kdy si žádnou umělotinu nejsem schopná koupit a raději dám několik tisíc za kvalitu. Co se týká oblečení, žádné velké značky u mě nečekejte. Kromě sportovního, protože jsem propadla značce Adidas :). Mým cílem ale je přestat kupovat nekvalitní hadry z umělých materiálů. Dlouho mi trvalo, než jsem na tohle přišla.7. Trávit co nejvíc času s prarodiči
V tomhle u mě žádná změna nebude, tohle je moje stálé předsevzetí, které se plní ze všech nejsnadněji. Letos je ale chci vzít alespoň na dva výlety a taky si vyčlenit pár víkendů, které u nich strávím celé, jako když jsem byla malá. Cítit zase vůni venkova brzo ráno a pozdě v noci, vstávat za kokrhání kohouta, společně snídat čerstvej chleba s marmeládou, trávit dny venku, zahradničit a večer si dlouho povídat. To chci.
***

Moje cíle nejsou nijak světoborné, prostě chci žít tak, jak se mi líbí. Chci hodně vařit, být na venkově, jíst kvalitní jídlo, poslouchat staré a zkušené. Chci být fit a spokojená sama se sebou. Nesním o cestování, poznávání jiných kultur, vzdělávání se, budování kariéry. O tom, jak se chci v budoucnu živit, mám jasno, jen tomu nechávám volný průběh a neřeším to. 
Nejdůležitější je vědomí toho, že opravdu zvládnu pracovat, věnovat se rodině i sama sobě a dělat všechno, co mě baví. Stačí jen dělat míň věcí, které děláme z donucení nebo které jsou úplně zbytečné. A jak jsem už zmínila mnohokrát, nejdůležitější je, nestýkat se s nesprávnými lidmi. S lidmi, kteří vás táhnou dolů, od kterých se nic nenaučíte, kteří vás vysávají a kradou váš čas, který byste mohli trávit smysluplně. 

I vy máte jistě představu, jak žít váš život, proto vám do roku 2016 přeju (přestože je skoro březen), abyste našli způsob. 

8 komentářů:

 1. Pěkný článek a super obrázky. Už jsem našla sport, který mě baví (power joga), ted hledám způsob, jak ho zakomponovat do svého dne. S nákupy to mám podobně. Raději investuju než mít doma nekvalitní hadry, které se po vyprání změní a brzo se obnosí. Vlastně je jedno z mých předsevzetí ušít si víc věcí sama doma.

  Jsi krasna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já budu zkoušet badminton, to jsem na sebe zvědavá :) Šití je super.

   Vymazat
 2. Usmívat se, to mě pobavilo :D achjo jak jsme si v tomhle podobné ( a nejhoší je, že čím jsem starší tím víc se mě dotýká, když mě někdo obviní z toho, že jsem naštvaná/zlá/nesympatická) jak kdybych za svůj obličej mohla :D.
  Tak ať se ve všem daří, Míša

  ps. ty obrázky jsou fakt super :))

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný a inspirativní článek :) Hlavně poslední odstavec :) Martina H.

  OdpovědětVymazat
 4. Krásný článek a ta předsevzetí rozhodně světoborná jsou! :-) Deni.

  OdpovědětVymazat